22 kwietnia, podczas Międzynarodowego Dnia Ziemi, Fundacja Nasza Ziemia po raz 30. zainaugurowała największą polską akcję ekologiczną Sprzątanie świata. Podobnie jak w ubiegłych latach plakat promujący Akcję zaprojektował wybitny artysta grafik Andrzej Pągowski. Hasło przewodnie jubileuszowej edycji brzmi: „Sprzątanie świata łączy ludzi”.
Sprzątanie łączy ludzi od 30 lat
W 1994 roku inicjatorka tej Akcji w Polsce oraz założycielka Fundacji Nasza Ziemia, Mira Stanisławska-Meysztowicz, była pewna, że przez kilka następnych lat, wspólnie z wolontariuszami, posprzątamy naturę ze śmieci i… będzie czysto! Niestety, choć wiele zmieniło się od pierwszego zebranego worka śmieci 30 lat temu, nadal wiele pozostaje do zrobienia. Dlatego w roku jubileuszowym, po raz kolejny wyjdziemy sprzątać Polskę, głośniej i dobitniej wygłaszając nasz manifest nieśmiecenia w naturze. Tym razem będziemy sprzątać pod sztandarami hasła „Sprzątanie świata łączy ludzi!”. Chcemy tym hasłem podziękować ponad 20 milionom Polaków, którzy od 30 lat razem z nami sprzątają swoje kawałki Ziemi
- Beata Butwicka, Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia.
Artystyczna puenta Andrzeja Pągowskiego
Sygnał do startu
Niestety, jak wynika ze statystyk, produkujemy coraz więcej odpadów. Wiele z tych śmieci ląduje, zamiast w odpowiednich pojemnikach, w naturze. Rekord zeszłorocznej Akcji potwierdził beztroskie i bezrefleksyjne zachowania nas ludzi. Uczestnicy zebrali bowiem ponad 472 tony odpadów, a wynik pierwszej w tym roku akcji w Mysłowicach tylko to niestety potwierdza. Dlatego, zgodnie z hasłem tegorocznej jubileuszowej Akcji, połączmy siły, by manifest nieśmiecenia w naturze wybrzmiał w tym roku naprawdę głośno i poniósł się jak najdalej, bo w Akcji Sprzątanie świata nie chodzi o to, aby cały czas sprzątać, ale o to, by w końcu przestać śmiecić.
– Grzegorz Mikosza, Główny Koordynator Akcji Sprzątanie świata w Polsce.